Obowiązek alimentacyjny a ustalenie ojcostwa
Wszystko co powinieneś wiedzieć o obowiązku alimentacyjnym: Uprawnienia do wystąpienia, Terminy, Opis procedury alimentacyjnej.
Więcej…
Kiedy można przestać płacić alimenty?
Czy musisz płacić alimenty na pełnoletnie dziecko? Czy fakt, że posiada ono majątek, z którego może osiągnąć dochód pozwalający na utrzymanie pozwala na zaniechanie płacenia świadczeń? Kiedy możesz zaprzestać wypłacania alimentów i w jaki sposób?
Więcej…
Jakie dowody możesz wykorzystać w procesie sądowym o zaprzeczenie ojcostwa?
Przepisy polskiej procedury cywilnej nie ustanawiają formalnej hierarchii środków dowodowych. Poszczególne środki dowodowe dopuszczalne w toku postępowań o ustalenie ojcostwa lub zaprzeczenie ojcostwa nie konkurują ze sobą, a wzajemnie się wspierają.
Więcej …
Prawa ojca po nowelizacji Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego z dnia 6. 11. 2008 r.
Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 6 listopada 2008 roku (Dz.U.2008.220.1431), która weszła w życie 13 czerwca 2009 r., wprowadziła w rozdziale „Pochodzenie dziecka” szereg istotnych zmian. Rozdział ten został podzielony na dwa oddziały „Macierzyństwo” oraz „Ojcostwo”. Pojawienie się tego pierwszego wymusił niewątpliwie szybki postęp medycyny oraz genetyki. Więcej …
Ustalenie ojcostwa w świetle nowych przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego
Kwestie ojcostwa w sensie prawnym (które może być różne od ojcostwa w sensie biologicznym) regulują przepisy ustawy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej krio). Ustawa ta wprowadza pewne domniemania (założenia) co do ojcostwa określonych osób (art. 62 krio). Więcej...